Kolejne popularnonaukowe cudo o florze - "Dlaczego rośliny rosną?" M. Krzemińskiej

Książka, jak każdy inny produkt, ma swojego "modelowego" odbiorcę. Nie ma książki dobrej dla każdego. Dotyczy to zarówno literatury, poradników czy pozycji popularnonaukowych. Dzisiaj prezentuję kolejną książkę dotyczącą życia roślin, w przeciwieństwie do poprzednio omówionej Wielkiej księgi kwiatów, jest to książka dla zainteresowanego botaniką ucznia, a nie książka z drobnymi faktami naukowymi, przeznaczona do swobodnego oglądania. Rysunki w tej książce mają funkcję prawie wyłącznie informacyjną, estetyka jest na drugim miejscu.

 

Pisałam już to nie raz, nie dwa - jak coś ma być dla każdego, to nie sprawdzi się u nikogo. Opiekun, trafiając na książkę Marty Krzemińskiej Dlaczego rośliny rosną?, od razu zorientuje się, czy to dobry wybór dla jego dziecka. Mimo banalnie wyglądającej okładki, treść jest na poziomie wiedzy przyrodniczej 10-12 latka, a dziecku przedszkolnemu może namieszać w głowie. Autorka nie ukrywa niuansów, takich jak różnice między potocznym i naukowym rozumieniem pojęcia owoc, dlaczego burak i marchew to jadalne korzenie, ale ziemniak korzeniem nie jest, czym jest tkanka spichrzowa w nasieniu, co to jest chlorofil i chloroplast, jakie rośliny nie wytwarzają nasion. Owszem, są w niej także informacje podstawowe, które mogą być solidną podstawą wiedzową dla dziecka młodszego, ale forma tej książki, jest zaplanowana dla rozwijającego zainteresowania ucznia. Na przedział wiekowy 8+ wskazuje też patronat Uniwersytetu dla dzieci.

Gratuluję autorce lubianych przez nas przygód Królika Franka takiej klasycznej pozycji popularnonaukowej. Wydawnictwo promuje ją jako książkę dla przedszkolaków, napisaną prostym językiem. Muszę przyznać, że nie zgadzam się z tą klasyfikacją. Nie za bardzo widzę przeciętnego czterolatka, którego interesują różnice pomiędzy roślinami nago- i okrytonasiennymi. Co nie znaczy, że nie znajdzie się fan botaniki w tym wieku, dla którego ta książka będzie jak uszyta na miarę. Uznałabym, że w zależności od poziomu zainteresowania dziecka, książka może być dla ucznia klas 1-3 (wyprzedzając program szkolny) lub jako pomoc naukowa np. dla dziesięciolatka. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu

Marta Krzemińska, Dlaczego rośliny rosną?, il. Kamila Loskot, Wilga 2021.

Komentarze