Jest! Podręczny atlas drzew dla młodych przyrodników i... ich rodziców

Po notesowej formie książki Rozpoznaję ptaki, czekałam na analogiczny atlas drzew. I jest! Książka pt. Rozpoznaję drzewa, którą można wziąć na spacer (ma gumkę, która uniemożliwia pogniecenie stron przy przypadkowym otwarciu w plecaku) to strzał w dziesiątkę... dla rodzica, który nie daje sobie rady z odróżnianiem drzew. A, jak wiadomo, dzieci nie słyną z cierpliwości i zrozumienia wobec niewiedzy rodziców.

 

Książka ma uporządkowaną formę i wskazówki, jak rozpoznać gatunek drzewa po jego wyglądzie w różnych porach roku, także zimą. Pojawiają się informacje nie tylko o wyglądzie liści, ale także kolorze i fakturze kory, wyglądzie (kształcie) korony, oraz oczywiście po kwiatach i owocach. Książkę uzupełniają informacje o zastosowaniu drewna z konkretnych drzew oraz o najbardziej znanych przedstawicielach gatunków.

Nie bez znaczenia w książkach z tej serii (Młodzi Przyrodnicy) jest zachęta do własnych poszukiwań przyrodniczych, wspierana przez podręczną formę tych publikacji. Autorka zwraca uwagę, wprowadzając do tematu dendrologicznego, także na ogólne cechy drzew, na przykład liście proste i złożone, jedno- i dwupienność, szypułkowatość i bezszypułkowatość. Część informacji o współpracy międzygatunkowej drzew z grzybami oraz ptakami, pokrywa się z tymi z książki "Drzewa".

Za książkę dziękuję wydawnictwu

Patrycja Zarawska, Młodzi Przyrodnicy. Rozpoznaję drzewa, il. Katarzyna Urbaniak, 2021.


Komentarze