Siostra królowej - Andrew Morton, "Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor"


 

Myślę, że można było się tego spodziewać, że książka Andrew Mortona będzie bardziej o Małgorzacie niż Elżbiecie. Bo też nie o królowej miała być, tylko o relacjach siostrzanych. Silne nastawienie na prywatność tej opowieści sprawiło też, że na pierwszy plan wysuwa się życiorys Małgorzaty, bo ona miała jakiekolwiek szanse na to, żeby żyć po swojemu. 

Andrew Morton prowadzi swojego odbiorcę przez wydobyte z listów i opublikowanych wspomnień opiekunki księżniczek informacje na temat ich dzieciństwa. Wysuwa na pierwszy plan pewną swobodę w traktowaniu Małgorzaty i silny związek Elżbiety z ojcem. Znaczną część książki zajmuje opowieść o życiu dziewcząt i młodych kobiet zanim Elżbieta wstąpiła na tron. Dzięki temu czytelnik poznaje problemy adaptacji Filipa do rodziny królewskiej, rozdzielenie w okresie narzeczeństwa, uzasadnione rozżalenie księcia z powodu niemożności przekazania nazwiska czy konieczność przeprowadzki niedługo po zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.

Na związek Filipa i Elżbiety nakłada się, a nawet w tej powieści go przesłania, aktywność życiowa Małgorzaty, pełna buntu, zabaw i stylu, z którego młodsza siostra królowej była znana. Problematyczne związki, od romansu z kapitanem Peterem Townsendem, przez nieudane małżeństwo z lubianym na dworze królewskim fotografem Anthonym Armstrongiem Jones'em są przewodnią nicią fabularną książki Andrew Mortona. Przy czym autor z uwagą dokonuje oceny roli królowej Elżbiety w życiu osobistym siostry, wyjaśniając wiele zawiłości i unikając wydawania osądów.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy


Andrew Morton, Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor, tłum. Emilia Skowrońska, wyd. Marginesy, Warszawa 2022

Komentarze