Kto może uratować planetę? - "Escape room", Christopher Edge

Żadnego problemu nie da się rozwiązać z tego samego poziomu świadomości, który go wywołał - te słowa Alberta Einsteina wydają się doskonałym wyjaśnieniem literackiego zamysłu, który stoi u źródeł powieści dla młodzieży Escape room. Christopher Edge podejmuje temat degradacji środowiska przez człowieka stosując świetne przesunięcie fabularne i genialny, absolutnie zaskakujący twist. To zdecydowanie książka, która zapadnie w pamięć także dorosłemu odbiorcy.


Ami dostaje od swojego ojca bilet do najlepszego na świecie escape roomu. Wielbicielka rozwiązywania zagadek jest podekscytowana i nastawiona na zwycięstwo. Razem z poznanymi na miejscu rówieśnikami pokonuje przeszkody w kolejnych pomieszczeniach, ale już w pierwszym okazuje się, że stawka jest większa, niż tylko wygrana w zabawie. Ta gra szybko przestała być zabawą. 

Zagadnienie ratowania świata przed niszczycielską działalnością człowieka nie jest nowym tematem w literaturze. Pomysłów fabularnych na realizację takiego zamysłu było sporo, choćby sterylizowanie ludzi (Dan Brown) czy - w literaturze młodzieżowej - edukacja ekologiczna. Christopher Edge, biorąc sobie za klucz do rozwiązania problemu słowa Alberta Einsteina, proponuje tak nowy i świeży pomysł, że po przeczytaniu książki byłam autentycznie zaskoczona. Z jednej strony jest w tej powieści aspekt zabawowy, wątek młodzieżowej rywalizacji - z drugiej - przekroczenie ludzkiej świadomości. I to jest przyczynek do dyskusji oraz powód, dla którego nie da się wobec tej książki przejść obojętnie. Polecam młodzieży powyżej 12. roku życia, rodzicom i wszystkim, którzy lubią książki otwierające na inne sposoby myślenia o rzeczywistości.

Za książkę dziękuję wydawnictwu

Christopher Edge, Escape room, tłum. Agnieszka Waliuk, Warszawa 2022

Komentarze