"Drzewa", czyli kolejna część serii Młodzi Przyrodnicy

Jest! Kolejna miniaturowa książka popularnonaukowa z serii Młodzi Przyrodnicy, tym razem o drzewach. Doceniam te książki przede wszystkim za dogłębną treść i wąski zakres tematyczny. Jeśli masz dosyć książek dla dzieci, które mają być popularnonaukowe, a posługują się trywializmami i w rezultacie są o niczym, to ta seria, napisana przez Patrycję Zarawską i zilustrowana przez świetnych grafików, ma szansę pozytywnie Cię zaskoczyć.


 

Na czym polega współpraca drzew z ptakami i grzybami? Jak drzewa radzą sobie ze szkodnikami i po co lasowi spróchniałe, powalone drzewa? To tylko zajawki tematów, które prostym językiem wyjaśnia Autorka. Książka skierowana dla dzieci na przełomie przedszkola i szkoły, z tekstem przystosowanym do samodzielnego czytania, to doskonała okazja, by pokazać dziecku, że książka daje wiedzę. Nie można zapomnieć o aspekcie wizualnym. Szczególnie w tej książce na uwagę zasługują rysunki kolorowe, ale stworzone z uwagą, jakiej oczekuje się od przyrodników.

Autorka nie robi tu małego atlasu drzew, ale decyduje się na przedstawieniu cyklu wegetacji od zimy aż do jesieni, z uwzględnieniem stworzeń, które pomagają lub przeszkadzają drzewom. Odpowiada na pytania, dlaczego śnieg topnieje wokół pnia drzewa, jaką rolę w rozmnażaniu i owocowaniu mają wiatr i owady. To kilkadziesiąt stron świetnie zrealizowanej książki dla młodego przyrodnika, który nie zadowoli się oczywistościami.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu

Patrycja Zarawska, Drzewa, seria Młodzi Przyrodnicy, Wilga 2021.


Komentarze

  1. Wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłam dobra w rozpoznawaniu rodzajów drzew. Do teraz muszę się mocno skupić, żeby przypomnieć sobie, jak wyglądają liście klonu i czy żołędzie na pewno są owocami dębu. Mam nadzieję, że będzie to dobra książka nie tylko dla młodego przyrodnika, ale dla początkującego też, ponieważ chętnie po nią sięgnę, jeśli będę miała taką okazję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też trochę liczyłam na to, że książka będzie poręcznym spacerowym atlasem, bo rozpoznaję może 4 gatunki drzew. Jednak to raczej zbiór wiedzy o drzewach jako roślinach, a nie przegląd gatunków.

      Usuń

Prześlij komentarz