O tym, jak trudna jest żałoba - "Comedy Queen" Jenny Jägerfeld

Comedy Queen jest słodko-gorzką historią o nastolatce, która marzy o tym, by ludzie śmiali się z jej żartów. Jej marzeniem jest zostanie stand-uperką, która tryska humorem, bawi słuchaczy i sypie anegdotami z rękawa. Niektóre jej konstatacje są naprawdę zabawne. Sasha postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować swoich sił na scenie, zaczynając od wystąpienia podczas szkolnych zajęć. Później będzie z górki.

Jednak Comedy Queen to przede wszystkim opowieść o przeżywaniu żałoby. Kiedy Sasha na początku książki mówi: "moje życie naprawdę zależy od tego, czy wyrobię w sobie funny bones. (...) Bez nich nie przeżyję", wydaje się, że to zwyczajna hiperbola nastoletniej narratorki. Niedługo potem czytelnik będzie miał szansę dowiedzieć się, że w myśleniu dziewczyny nie było przesady, tylko obawa o samą siebie. Sasha wymyśliła sobie listę punktów, których zamierza się trzymać, żeby nie zachorować na depresję i przeżyć. 

Ile ja łez wylałam przy tej książce! Choć momenty refleksji i smutku są częściowo równoważone humorem i rozbrajającą szczerością Sashy, to jednak nie da się ukryć faktu, że powieść Jenny Jägerfeld jest opisem procesu przechodzenia żałoby. Jest tu wypieranie tego, co się stało, złość na zmarłą osobę, rozpaczliwa próba odcięcia się od uczuć i wreszcie poddanie się im po to, żeby móc żyć dalej. Zaledwie dwunastoletnia Sasha tłumi w sobie emocje, bo obawia się, że ktoś mógłby pomyśleć, że ona też jest chora tak, jak chora była jej mama. 

W tej książce, napisanej z olbrzymią wrażliwością, a skierowanej zarówno do nastolatków, jak również dorosłych, a szczególnie rodziców, znaleźć można mnóstwo pokrzepienia. Jest tu zarówno cierpliwa przyjaciółka, wsparcie rodziny (zwłaszcza młodego wujka), jak również odczarowanie psychologa dziecięcego i zachęta do szczerej komunikacji. Próba poukładania swojego świata na nowo jest trudna, ale Sasha przekona się, że nie została z tym sama. Nauczy się, że rozpacz po stracie ukochanej osoby czy nawet wyrzuty sumienia są naturalnymi reakcjami, na które trzeba sobie pozwolić, żeby móc iść dalej. 

Nazywana współczesną Astrid Lindgren autorka stworzyła tak autentyczny obraz literacki, pełen szczerego, namacalnego cierpienia, a przy tym daleki od przesady, że mogę polecić tę książkę młodym czytelnikom (niekoniecznie dziewczętom) oraz ich rodzicom. Połączenie elementów dramatu i komedii w książce tak poważnej było zagraniem ryzykownym, ale udało się znakomicie. Łzy wzruszenia i łzy rozbawienia - gwarantowane.

Jenny Jägerfeld, Comedy Queen, tłum. Patrycja Włóczyk, wyd. Stara Szkoła 2020

Komentarze