Jak rozpoznać dobry przewodnik - "Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend"

Już jakiś czas temu zastanawiałam się nad serią wpisów dotyczącą przewodników - czego w nich szukać, jakie rozwiązania sprawdzają się w trakcie wycieczek, a jakie podczas ich planowania w domu itd. Dzięki propozycji wydawnictwa Bezdroża może uda mi się w końcu ruszyć z tą serią. 

Obszerny przewodnik Góry Polski to nie tylko przegląd tras górskich, ale także mnóstwo podpowiedzi, jak spędzić czas w górskich miejscowościach. Przewodnik jest skonstruowany w bardzo uporządkowany sposób - podział na pasma górskie, a następnie na wycieczki, a w ramach wycieczek - opisy tego, na co warto zwrócić uwagę na trasie. Co ważne, wybrane trasy są przewidziane dla rodzin, nawet z dość małymi dziećmi - pięcio-, sześcioletnimi, z takimi cennymi informacjami dla rodziców jak bardziej monotonne odcinki trasy, ostrzeżenie przed kolejkami czy... legendami, których znajomość może umilić czas oczekiwania na wejście na szczyt (jak w przypadku Okrąglicy w Pieninach). Doceniam informacje o najłatwiejszym sposobie zdobywania szczytów, w tym korzystania z wyciągów i kolejek (np. Rysy od strony słowackiej).

Przewodnik obfituje też w bieżące informacje, takie jak na przykład o remoncie Schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, ostrzeżenia czy ważne strony internetowe. Autorzy skoncentrowali się na dostępności tras dla jak najszerszego grona turystów, dlatego dominują tu trasy łatwe i średnio wymagające, z preferencją szlaków czerwonych i unikaniem stromych, czarnych. Cennymi informacjami są także te z zakresu komunikacyjnych: wskazówki parkingowe czy dojazdowe z wykorzystaniem komunikacji publicznej. 

Najbardziej doceniam informacje, które w tym przewodniku pełnią poboczną funkcję, a mianowicie wskazówki, co warto zobaczyć w okolicznych miejscowościach. Wiadomo przecież, że podczas rodzinnej wycieczki nie uda się codziennie wyruszyć w góry, nie zawsze też dopisze pogoda. Dlatego klasyczne informacje turystyczne są według mnie dużą zaletą tej książki. 

Podsumowując, zaletami tej książki są:

- ogólne informacje o regionie i szczegółowe o poszczególnych miejscowościach

- dopasowanie szlaków do osoby o niskich umiejętnościach,

- mnóstwo informacji turystycznych,

- wskazówki dojazdowe i parkingów,

- przytoczenie legend i historii,

- określenie trudności trasy,

- załączenie wycinków map, pokazujących trasy,

- preferencja tras o długości poniżej 10 km przy zachowanej niewielkiej trudności

- określenie trudności trasy i tego, czy wynika z wysokiego podejścia czy wyłącznie z długości (np. 20 km)

- piękna szata graficzna przewodnika,

- obszerność i dokładność.

Nie mogę jednak przejść obojętnie obok wad tego przewodnika, które jednak nie zmniejszają znacznie jego walorów:

- ciężar, wynikający z jakości papieru i obszerności opracowania - jest to książka raczej do korzystania stacjonarnie, a nie w trasie,

- pominięcie Gór Świętokrzyskich - doprawdy, nie wiem, dlaczego,

- posługiwanie się kolorami szlaków bez wyjaśnienia ich znaczenia.

Ogólnie - polecam osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami, a także tym, którzy są zaprawieni w górskich wędrówkach, ale chcą zabrać na wycieczkę osoby o niższej sprawności - starsze lub dzieci. To zdecydowanie dla nich napisana jest ta książka, pomijająca podejścia trudne, wymagające i bardzo długie. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu

 

Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend, tekst: Dariusz Jędrzejewski, Helion 2020.


Komentarze