"Breaking Dead", czyli "Fashion victim" - Corrie Jackson przedpremierowo

Autorka i wydawca chcieliby, żeby Fashion victim sprzedawało się jako thriller. Cóż, do rasowych przedstawicieli gatunku książka nie należy i chyba należeć nie będzie. Potraktować ją należy raczej jako przedstawiciela kryminału. I wtedy jej ocena wypada znacznie lepiej. A to chyba nic uwłaczającego dla książki być przyporządkowaną do literatury kryminalnej? Książka ma szanse zadowolić czytelnika kryminałów, ale raczej zawiedzie miłośnika piętrzących się zagadek i oddechu śmierci na plecach.
Premiera książki 17.01.2018
 
Rozumiem, że autorka zakłada, że książek z Sophie Kent, dociekliwą dziennikarką, będzie więcej. Nie uzasadnia to jednak połowicznych rozwiązań, na jakie zdecydowała się pisarka w zakresie konstrukcji głównej bohaterki. Jest nieodległe czasowo przeżycie śmierci brata, jest oziębły ojciec i matka, z którą nie ma kontaktu. Poza tym o Sophie można zgromadzić nieliczne strzępki wiadomości. Według mnie zbyt lakoniczne, żeby pozwoliły polubić główną bohaterkę.
Lepiej wypadają dwie ofiary – Natalia i Lydia. Jedna bardziej, druga mniej sympatyczna, może trochę stereotypowe, ale przekonujące. Wydaje mi się, że nieco za wcześnie autorka podsunęła trop dotyczący kobiecego wkładu w wykonanie morderstw. Tym samym wynik nie jest tak zaskakujący, jak powinien być. Całość jest dobrze poukładana i przemyślana. Wątki związane z morderstwami poprawnie pozamykane, a całość nieźle napisana. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana ani głęboka, ale dobra jak na kryminał.
I jeszcze sprawa tego tytułu… Można się spierać, czy Fashion victim brzmi lepiej niż oryginalne Breaking Dead. Propozycja polskiej tłumaczki jest niezła, tyle że znaczy coś innego. Ofiarą mody jest osoba, której strój wskazuje na ślepe podążanie za trendami, i której eksperymenty modowe nie należą do udanych. Dlaczego zamiast jednego angielskiego tytułu mamy drugi, także angielski? Tylko dlatego, że to brzmi bardziej światowo? Trzeba przyznać, że tłumaczka nieco popuściła wodze fantazji.


Za książkę dziękuję wydawnictwu



Corrie Jackson, Fashion victim, tłum. A. Wyszogrodzka-Gaik, 2018

Komentarze