środa, 2 sierpnia 2017

Książeczki poznawcze dla niemowlęcia

Drugi wpis o niemowlęcych książeczkach (pierwszy tu) przedstawia przykładową kontrastową książeczkę poznawczą, którą udało mi się kupić niedawno w drogerii w bardzo dobrej cenie. Pisałam już, że Ania potrzebowała czegoś w tym stylu, gdy była mała - książeczkę otrzymała już koleżanka, która niedługo urodzi córkę. Wiem, że to lepsze niż grzechotka i doskonałe na pierwsze bardzo trudne tygodnie.
Książeczka Smartbooks pt. Kształty jest taka, jaka być powinna. Wyraźna, abstrakcyjna, czarno-biała i sztywna. Z okładki dowiemy się, że to pozycja książkowa dla czytelnika, który ukończył 3 miesiące. Owszem, dla takiego dużego dziecka może jeszcze być ciekawostką, natomiast furorę zrobi u miesięczniaka, który właśnie odkrył, że przedmioty i rysunki posiadają granice i kontury, a nie są wyłącznie plamami. Poza tym książka posiada dwa tory obserwacyjne. Pierwszy zainteresuje twardego zawodnika - noworodka, który nie śpi (duże pojedyncze kształty, lewa strona). Drugi - ma szansę sprawdzić się u dziecka jeszcze powyżej trzech miesięcy, który zacznie zauważać analogie, powtórzenia i zmiany rozmiaru (prawa strona). Zamieszczam zdjęcia przykładowych stron:

  
Jak stwierdzić, czy wybrana przez nas książeczka dla noworodka spełni swoją funkcję? Wystarczy bardzo mocno zmrużyć oczy - do momentu, aż zaczną się zacierać kontury. Jeśli mimo tego zamazania obrazek wciąż będzie widoczny, oznacza to, że książeczka jest dobra dla noworodka (maluch po urodzeniu widzi na czarno-biało, a dodatkowo obraz jest zamglony). Wystarczy spojrzeć na zamieszczone przeze mnie zdjęcia. Przy takim zmrużeniu oczu lewa strona pozostaje w miarę wyraźna - rozmazuje się tylko prawa część książki, która, by zostać dobrze zobaczona, musi jeszcze poczekać kilka lub kilkanaście tygodni, w zależności od wzoru i grubości linii.

Kształty 3+, Smart Books

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz